Vitamin C, kyselina askorbová

Vitamin C, nebo-li kyselina askorbová, je bílá ve vodě rozpustná krystalická látka se silnými redukčními vlastnostmi. Pro lidské tělo je významným antioxidantem. Zajímavé je, že kyselina askorbová je vitaminem pouze pro člověka a některé další primáty, jiní savci jsou schopni její biosyntézy.

Vitamin C přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu i při něm, k normální tvorbě kolagenu, k normální funkci  krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a funkci zubů. Dále přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k normální funkci  imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem. Přispívá také ke snížení únavy a vyčerpání, k regeneraci redukované formy vitaminu E a zvyšuje vstřebávání železa. Při konzumaci 5 porcí práškové Many či Mana Drinku denně je příjem vitaminu C  100 mg.

Užijte si Manu i jako součást pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Mana je vhodná pro každého zdravého dospělého jedince.

Zdroje informací:

Tolerable upper intake levels for vitamins and minerals, Scientific Commettee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA 2006, on-line: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/ndatolerableuil.pdf

Vitamin and mineral requirements in human nutrition: report of a joint FAO/WHO expert consultation, Bangkok, Thailand, 21–30 September 1998. on-line: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42716/1/9241546123.pdf

Klinická studie:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2010.1815/epdf

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2009.1226/epdf