Barviva

V Mana Drinku Sunlight a Love používáme barviva přírodního původu. Jsou součástí běžně konzumovaných potravin. Příjemnou žlutou barvu Drinku Sunlight dodal extrakt z kurkumy a beta karoten. Červenou barvu Drinku Love dodal lykopen a již zmíněný beta karoten. Mana Drink Dream žádná přidaná barviva neobsahuje.

Mana Prášek Love obsahuje přírodní barvivo zvané betanin. Sluníčkovou barvu Prášku Sunlight dodává extrakt z kurkumy a v Mana Prášku Dream není stejně jako v Drinku Dream obsažené žádné přidané barvivo.

,,BARVÍME JAKO PŘÍRODA''

Beta karoten patří mezi karotenoidy rozpustné v tucích. Jedná se o pigment produkovaný rostlinami, jejichž plody (meruňky, mango, mrkev a mnoho dalších) zbarvuje do jasně žluta, oranžova až červena.Toto barvivo se používá v potravinářském průmyslu, je běžně součástí jogurtů, sýrů, apod. Beta karoten je prekurzorem nezbytného vitaminu A. Při nedostatku vitaminu A dokáže lidské tělo beta karoten využít a přeměňovat na aktivní formu vitaminu A. (Pro Vaši představu, 1 μg vitaminu A odpovídá 6 μg beta-karotenu.)

Beta karoten působí jako silný antioxidant, potlačuje negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které vznikají v kůži v důsledku UV záření a podporuje růst a regeneraci kožních buněk (1).

Extrakt z kurkumy se získává extrakcí oddenků matečných rostlin rodu Kurkuma (rostlina příbuzná zázvoru). Extrakt z kurkumy obsahuje látku s barvícím účinkem zvanou kurkumin. Kurkumin je známý protizánětlivými účinky a využívá se k léčbě akné a zanícených ran. U kurkuminu byly popsané také protirakovinové účinky, jelikož podporuje biochemické procesy, které vedou k programované smrti nádorových buněk (2). Kurkumin běžně naleznete v kari koření, jogurtech, sýrech apod.

Lykopen patří mezi v tucích rozpustné karotenoidy podobně jako beta karoten. Jedná se o pigment, který se přirozeně vyskytuje v rajčatech, vodním melounu a grapefruitu. Je známý pro své antioxidační vlastnosti (3).

Betanin je prášek získaný z koncentrované šťávy červené řepy. Jedná se o přírodní červené barvivo, které patří do skupiny betalainy. Betalainy jsou látky rozpustné vodě. Poslední preklinické studie poukazují také na jejich antioxidační a protizánětlivé účinky (4). Betanin se jako pigment mimo jiné vyskytuje v čínském mangoldu a pitaya (4).Literatura:

  1. https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2011.2021
  1. Betül Kocaadam & Nevin Şanlier (2017) Curcumin, an active component of turmeric (Curcuma longa), and its effects on health, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 57:13, 2889-2895, DOI: 10.1080/10408398.2015.1077195
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942711/
  3. Gengatharan, Ashwini, Gary A. Dykes, and Wee Sim Choo. "Betalains: Natural plant pigments with potential application in functional foods." LWT-Food Science and Technology 64.2 (2015): 645-649.