Bílkoviny, aminokyselinový profil

Bílkoviny představují společně se sacharidy a lipidy hlavní makroživiny. Jedná se o biopolymery, jejichž základem jsou aminokyseliny vzájemně propojené peptidovými vazbami. Jsou nezbytné především pro tvorbu a obnovu tkání organismu (1). Dále zajišťují transport látek, jsou potřebné pro syntézu sloučenin se specifickou funkcí a využívají se i jako zdroj energie. V našich výrobcích jsou hlavním zdrojem bílkovin izolát sojové bílkoviny (což je nejčistší typ sojové bílkoviny dostupný na trhu) a ovesná bílkovina.

Prášková Mana a Mana Drink obsahují 20,1 g  bílkovin (40% RHP) v jedné porci. Bílkoviny přispívají k růstu a udržení svalové hmoty a k udržení normálního stavu kostí.

Lidské tělo získává aminokyseliny trávením zkonzumovaných bílkovin. Některé z těchto aminokyselin si umí lidský organismus sám syntetizovat, některé naopak syntetizovat neumí. Aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže syntetizovat, nazýváme esenciálními. Z toho důvodu musí být obsaženy v potravě, kterou přijímáme. Mezi esenciální aminokyseliny patří valin, leucin, isoleucin, threonin, methionin, lysin, fenylalanin a tryptofan. Některé aminokyseliny jsou esenciální pouze v určitém období lidského života. Rychle rostoucí organismus potřebuje poměrně vysoká množství argininu a histidinu. Tělo si je částečně dokáže samo syntetizovat, ale ne v potřebných koncentracích. Proto tyto 2 aminokyseliny nazýváme semiesenciální.

Často zmiňovaným pojmen souvisejícím s aminokyselinami je “pool aminokyselin”. Organismus potřebuje aminokyseliny pro syntézu širokého spektra látek. Proto si potřebuje držet zásoby, aby bylo vždy možné syntetizovat ty látky, které jsou zapotřebí. Tento pool bývá poměrně rychle vyčerpán. Je tedy nezbytné, aby byly aminokyseliny průběžně doplňovány, a to v ideálním případě při každém jídle.

Aminokyselinové spektrum našich výrobků je komplexní: obsahuje všechny potřebné aminokyseliny v dostatečném množství s ohledem na součastný stav poznání. Zdrojem bílkovin jsou sojová a ovesná bílkovina, společně s minoritními bílkovinami v našich surovinách. Aminokyselinové spektrum Mana Prášku a Mana Drinku je na základě chemických analýz shrnuto v níže uvedeném grafu a tabulce:

Aminokyselinové spektrum Many a Mana Drinku na základě chemických analýz je shrnuto v níže uvedeném grafu a tabulce:

Práškovou Manu a Mana Drink zde srovnáváme s doporučeními WHO/FAO/UNU (2) k dennímu příjmu aminokyselin a dále s referenční bílkovinou (rovněž dle WHO/FAO/UNU). Vychází z nich jako vynikající proteinový zdroj, naplňující fyziologické potřeby u všech aminokyselin.

Užijte si Manu jako součást pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Mana je vhodná pro každého zdravého dospělého jedince.

Zdroje informací:Protein and amino acid requirements in human nutrition : report of a joint WHO/FAO/UNU expert consultation, Geneva, Switzerland, 2002