Selen

Jeden z prvků s poetickým názvem, který je nezbytný pro mnoho biochemických pochodů v organismu. Je obsažen v mnoha enzymech s antioxidačními vlastnostmi. Selen dále pomáhá organismu v obraně proti oxidačnímu stresu, umožňuje regulovat hormony štítné žlázy a udržovat obranyschopnost organismu. V živočišných tkáních se v malém množství vyskytují aminokyseliny, ve kterých je selen obsažen. Konkrétně se jedná o selenomethionin a selenocystein. Hlavními zdroji selenu jsou některé ořechy (zejména para ořechy), celozrnné potraviny, mléčné výrobky a hnědá rýže.

Je dokázáno, že selen přispívá k normální spermatogenezi, k udržení normálního stavu vlasů a nehtů, k normální funkci imunitního systému a k normální činnosti štítné žlázy. Dále přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Při konzumaci 5 porcí práškové Many či Mana Drinku denně je příjem selenu 55 µg.

Užijte si Manu jako součást pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Mana je vhodná pro každého zdravého dospělého jedince.

Zdroj informací:

Dietary Reference Intakes for Water, Potassium, Sodium, Chloride, and Sulfate. National Academy Press, Washington, DC: 2005. PMID: 101209392 on-line:

Tolerable upper intake levels for vitamins and minerals, Scientific Commettee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA 2006, on-line:

Klinická studie:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2010.1727/epdf