Sodík

Sodík patří mezi biogenní prvky a je součástí lidského organismu, kde se nachází především v extracelulárních tělních tekutinách ve formě iontu Na+. V lidském těle má sodík nenahraditelnou funkci na membránách našich buněk. Spolu s draslíkem se sodík podílí na chodu sodno-draselné pumpy (elektrogenní transmembránový enzym), která udržuje na vnitřní i vnější straně membrány charakteristické nerovnoměrné rozložení těchto dvou iontů. Rozložení a transport sodíku a draslíku mezi vnějším a vnitřním prostředím buněk má podstatný vliv na vznik a šíření membránového elektrického signálu nervovými a svalovými buňkami. Správný chod pumpy udržuje ideální osmotický tlak uvnitř buněk, ideální koncentrace iontů v krevním řečišti a neutrální pH krve.
Příjem sodíku (soli, chloridu sodného) by neměl být vyšší než doporučené denní množství, jelikož jeho nadbytek v krvi vede k hypertenzi, k onemocnění kardiovaskulárnímu systému a vyšší zátěži ledvin.


Sodík je již přirozenou součástí našich surovin, ze kterých se Mana Prášek i Mana Drink vyrábí. Navíc přidáváme sodík ve formě chloridu sodného.

,,Množství minerálů, které jsou součástí našich surovin, jsme stanovili ve státem certifikovaných laboratořích. Jedině tak jsme si jisti, že odebíráme kvalitní suroviny bohaté na živiny.''

Na nutričním štítku je obsah sodíku definován jako sůl, tedy NaCl. S jednou porcí Many přijmete 1 g soli.

Užijte si Manu jako součást pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Mana je vhodná pro každého zdravého dospělého jedince.

Zdroj informací:

online: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2005.209