Vitamin B12, (Kobalamin)

Struktura vitaminu B12 je nejsložitější ze všech vitaminů. Molekula je podobná porfyrinovému cyklu, jako je tomu u hemových barviv a chlorofylů, avšak s kobaltem jako centrálním atomem. Vitamin B12 se vyskytuje v několika hlavních formách, hydroxy-, kyano- a methylkobalamin. Jako kofaktor se účastní celé řady enzymatických reakcí. Průmyslově se tento vitamin vyrábí pomocí některý rodů bakterií.

Vitamin B12 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normálnímu metabolismu homocysteinu,  k normální psychické činnosti a k normální funkci imunitního systému. Přispívá také k normální tvorbě červených krvinek a ke snížení míry únavy a vyčerpání. 

Při konzumaci 5 porcí práškové Many či Drinku denně je příjem vitaminu B12 ve formě kyanokobalaminu 11 µg.

Užijte si Manu i jako součást pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Mana je vhodná pro každého zdravého dospělého jedince

Zdroje informací:

Tolerable upper intake levels for vitamins and minerals, Scientific Commettee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA 2006, on-line:

Vitamin and mineral requirements in human nutrition: report of a joint FAO/WHO expert consultation, Bangkok, Thailand, 21–30 September 1998. on-line:

Klinická studie:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2010.1756/epdf

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2009.1223